Bajka o ..........dziewannie

Program 500+ jak ryba

      Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej ogłosiło wyniki sondażu na temat sztandarowego programu PiS, czyli 500+. Wg ministerstwa program ten popiera 77% Polaków.

      Bardzo martwi mnie ten wynik, ponieważ to jeden z najbardziej szkodliwych programów dla Polski i Polaków. Ktoś zapyta - cóż złego widzę w tym programie? Aby to wytłumaczyć przytoczę słynne zdanie „klasyka”, czyli byłego prezydenta Wałęsy: „Nie dawajcie nam ryby, dajcie wędkę”.

     Wiem, że dla wielu rodaków Wałęsa nie jest żadnym autorytetem, ale akurat to zdanie jest mądre i doskonale pasuje do pisowskiego programu 500+. Rząd karmi społeczeństwo rybą, zamiast dać mu wędkę, aby każdy mógł sam sobie tę rybę i to nie jedną złowić. I niestety, tak będzie przez wiele lat, bo prawdopodobnie kolejne rządy nie znajdą determinacji aby ten szkodliwy dla Polski program zatrzymać, a więc co roku miliardy złotych będą topione w tej rybie, a powinny być wykorzystane do dalszej rozbudowy gospodarki państwa i związanej z tym poprawy kondycji finansowej obywateli.

     Doraźnym efektem programu 500+ może być poprawa sytuacji demograficznej Polski. To prawda. Może też być poprawa poziomu wykształcenia młodzieży, ponieważ pieniążki lekką ręką rozdawane przez państwo teoretycznie mogą (choć nie muszą) być przeznaczone na kształcenie tejże młodzieży. Tylko co z tego Polska będzie miała? NIC. Ponieważ ta wykształcona młodzież jak tylko osiągnie odpowiedni wiek „weźmie dupę w troki” i wyjedzie za granicę łowić ryby tam, gdzie łowienie jest o wiele łatwiejsze, a połowy obfitsze. A wszystko dlatego, że tutaj w Polsce nieodpowiedzialna władza zamiast tworzyć warunki do łowienia, czyli inwestować w nowe miejsca pracy, w naukę, innowacyjność, w rozwój gospodarczy kraju, roztrwania wszystkie pieniądze na prezenty.

     Dlatego martwi mnie fakt, że aż 77% Polaków dało się omamić i nie widzi lub udaje, że nie widzi jakie skutki przyniesie ten populistyczny, a za razem destrukcyjny dla gospodarki i przyszłości Polski program zwany ryba+.